Egy építkezésen mindent előre meg kell tervezni, így lehet kiszámolni azt, hogy melyik munkafolyamat mikor lesz elvégezve. Ilyen esetben sok múlik azon, hogy a különböző munkálatok között a szakembereknek mennyi időt kell várniuk. Kevesen tudják, de a beton kötési ideje leginkább az alapanyagok minőségétől, a nedvességtől, illetve a környezeti hőmérséklettől függ.
Éppen ezért a szakemberek mindig kihangsúlyozzák, hogy a beton kötési ideje minimum 24 óra, ám a teljes szilárdságra való kötési idő akár több hétbe is beletelhet. Beton teszteknél alkalmazott kötési idő például 28 nap.
Hogy lehet lerövidíteni a beton kötési idejét?
Legyen szó bármilyen munkafolyamatról, az ember szeretné azt minél előbb befejezni, éppen ezért sokan elgondolkoznak azon, hogy bármilyen módon lehet-e csökkenteni a beton kötési idejét. Az igazság az, hogy lehet. A beton keverési arány például nem csak a kötési sebességet, hanem az eredményes kötési folyamatot is befolyásolhatja.
Emellett fontos megjegyezni azt is, hogy rengeteget számít a magas páratartalom, és a magas hőmérséklet, hiszen ezek értelemszerűen fel tudják gyorsítani a kötési folyamatot.
Létezik néhány adalékanyag is, amely felgyorsíthatja a beton kötési idejét. Az egyik leggyakrabban használt adalékanyag, amivel ez a folyamat lerövidíthető, a Kalcium-klorid, ám mivel ez az acélt korrodálhatja, egyáltalán nem javasolt alkalmazni acéllemezbe ágyazott beton esetén.
A kötési időt felgyorsíthatja még a Kalcium-nitrát is, ezt az anyagot a legtöbb esetben alacsony hőmérsékleten szokták bevetni. Mivel a Kalcium-formiát amellett, hogy a kötési időt felgyorsítja, csökkenti a víztartalmat is, a beton szilárdságának növelését is elérhetjük vele.
Fontos azonban szót ejteni arról is, hogy nem mindig javasolt csökkenteni a kötési időt, hiszen ez a beton tartósságára, illetve szilárdságára is hatást gyakorolhat. Nagyon fontos, hogy adalékanyag alkalmazása előtt mindig kérjük ki egy szakember véleményét, hogy valóban azt válasszuk, ami a beton kötési idejének gyorsításában segítségünkre lesz.