A tisztán látás érdekében előbb megemlítendő, hogy milyen típusú medencék léteznek, és melyeken alkalmazható a medencetakaró, amennyiben ezen törjük a fejünket. Cikkünkben próbálunk némi támpontod adni, aki karban szeretné tartani medencéjét és foglalkozik is annak törődésével.
Medence építése lehetséges házilag, a ma már divatosnak nevezhető szereld magad csomagokkal, azonban itt nem csak egy internet hozzáférésről van, szükségesek építőipari ismeretek is, így a házilagos építéstől most eltekintünk.
Műanyag medencék

Műanyag medencék – kerámia burkolattal: talán az egyik legdrágább kategóriába sorolhatóak. Építése kényelmes, a medence komfortos, élettartama pedig igen hosszútávú, kevés karbantartást igényel
Ezek azok a medencék, melyek a drágább kategóriába tartoznak, ellenben igen hosszútávon kínálják nekünk a lehetőséget és a használhatóságot, amely akár 30 év is lehet. Ki kell építeni a medence helyét, majd szépen belerakni a műanyagot, és szépen rádolgozni, eldolgozni. Némi korlátok is felmerülhetnek, hiszen készre gyártott medencékről beszélünk.
Betonmedencék

Betonmedence fóliaburkolattal: körülményes a megépítése, magas szintű betonozási és kőműves szakismeret szükséges hozzá. Hatalmas előny viszont, hogy nagy a szabadság, mert olyan méretben és formában létezhet, amilyet akarunk, ráadásul oda építhető, ahova akarjuk.
Viszonylag itt is hosszú élettartamról beszélhetünk, a műanyag medencékhez képest azonban olcsóbbak. Ráadásul bármilyen formában megépíthető és kivitelezhető, itt tehát sokkal nagyobb szabadságot kapunk. Komoly betonozás és kőmüves munkát igényel, majd az egészet el kell látni egy belső fólia burkolattal, így a kivitelezés körülményes
Fémfalú medencék

Fémfalú Fóliás medence: a képen kör alakú. Nagyon elterjedt a használata, mert készen lehet kapni és házilag is beépíthető (szakismeret szükséges). Vigyázat! Mivel népszerű, sok olcsó, áruházi, nem megfelelő minőségű termék létezik, ezért válassza a minőséget, ami drágább, de később kifizetődő!
A más néven fémfóliás medence gyorsan kivitelezhető, hamar megvan és viszonylag időt álló. Természetesen ez csak a minőségi medencékre érvényes, a hipermarketekben kapható olcsó kategóriák nem tartoznak ide.
Mindhárom típusnál szükséges a takaró medencére, feltételezve azt, ha sokáig szeretnénk használni és / vagy pénzt akarunk spórolni.
Mikor szükséges a medence takaró?

Nyári medencetakaró – Szolártakaró: elterjed a használata, mert melegen tartja a medence vizét (sőt: speciális anyaga miatt a napsugarak fűtik a vizet), továbbá védi a szennyeződésektől. Használatával a medencézés élménye előbb megkezdhető, illetve nyári időszakok után is kitolható.
- Télen: a fagyok miatt a medence megóvása érdekében szükséges valamilyen téli takaró a medencére
- Nyáron, tavasztól őszig: ha meg szeretnénk óvni a medencét a külső szennyeződésektől, tovább tartós meleg vizet akarunk, akkor a szolártakaró használata a javasolt
- Biztonság: ha gyerek, vagy háziállat van a háznál, szükséges lehet egy biztonsági medencetakaró, mely 50 kg terhelésig véd
- Alternatívák: épített, eltolható medencfedések, melyekkel akár zárt, fedett medencénk is lehet
Fontos: medence karbantartása
Az egyik legfontosabb dolog a medence vegyszerezése. Fertőtleníteni kell, hiszen sokkal költségesebb állandóan cserélni benne a vizet. Természetesen léteznek természetes szerek is, mindenki megtalálja a magának megfelelőt. Ha ezt még javítjuk valamilyen medence vízforgató segítségével, akkor a koszt, port, szennyeződéseket is ki tudjuk szűrni, nem csak a láthatatlan kártevőket és mikroorganizmusokat.
Medence karbantartása, építése takarása – Hasznos linkek és források:
- Takaró medencére: www.drbertenyimedence.hu/biztonsagi-medencefedes
- www.drbertenyi.hu/kategoria/medencefedes-medencetakaro
További hasznos tudnivalókat az Építőipari Kisokosban talál: www.panghybau.hu